Horizon Power awards, and the nominees are...

Previous winner: Brayden Ainsworth receiving his 2016 Telstra Junior Sports Star of the Year award. Photo: Supplied.

Previous winner: Brayden Ainsworth receiving his 2016 Telstra Junior Sports Star of the Year award. Photo: Supplied.

Sports star of the year finalists

Brendon White – Football – Esperance District Football Association ‘Hepburn Medal’ Fairest and Best winner 2018. ‘Kim Curnow’ Esperance Football of the Year, Selected in Landmark Regional Allstar Squad, MVP Esperance Basketball Association...Plus more

Ray Hurley – Rifle Shooting – Won F Open 2017 Queens prize, Won Duke of Edinburgh 2017, won Grand Aggregate for overall Queens prize 2017,  Esperance Rifle Club F Open Champion …Plus more

Tenique Tucker – Netball- Esperance Netball Association Most Valuable Player Division 1, 2018, Selected as an Esperance Netball Association Allstar, Assistant Junior Coach to the ‘Diamonds’ Netball Team…Plus more

Alli McArthur – Hockey – Selected in the Australia Country U21’s women’s team, Represent WA in Country State Championships, Awarded the ‘John Walsh’ memorial trophy, Esperance Basketball Association Umpire of the Year....Plus more

Brad Lewis – Golf- South East Tour overall Gross winner, Esperance District Golf Association(EDGA) Singles Gross winner, EDGA R/up Nett, EDGA Mixed 4 Ball winner, EDGA Men’s 4 Ball R/up…Plus more

Rene Drew – Rifle Shooting –Winner of 15 Medals at the Pinjar Range Queens 5 day event, Scored most possible scores in division F Standard, Won the Tyro Competition at Wurgabup Range…Plus more

Veteran

Des Neale (Clay Target Shooting)

Corey ‘Jack’ Bennier (Football)

Marc Payne (Motocross)

Kathleen Donovan (Surf Life Saving)

Junior

Zoe Maccan (Running)

Rydn Rae-Anothnysz (Soccer)

Luke Greatrex (Tennis)

William Wildberger (Tennis)

Ben Murgatroyd (Swimming)

Tom Tate (Fishing)

Rhys Wood (Football)

Sophie Walker (Athletics)

Jacob Wagenknecht (Cricket)

Rhal Selway (Motocross)

Frankie Kennedy (Netball)

Cian Wicker (Ultimate Frisbee)

Lachlan Newman (Football)

Team

Esperance Sea Dragons Swimming Team

Gibson Football Club Senior Teams

Esperance Netball Association Open Team

Esperance Sharks Volleyball Team

South East Coastal Bowling League

U11’s Soccer Country Week TDS Team

Esperance Rifle Club Team

Volunteer Service to Sport

Don Murray (Sailing)

Rebecca Cole (Netball)

David Greatrex (Tennis)

Cameron Willsher (Motocross)

Andy Maccan (Soccer)