Big weekend for Esperance netball competition | Photos

There were some interesting results in this week’s Esperance netball competition.

Check out the results below. Photos: Jake Meadley.

Divison 1

United 43 def Newtown 28

Excellent demonstration of skills from both sides. United were able to convert on the turnovers which gave them the win.

Best players - Taya Neill Kodey Major Claire Mcintyre Brianne Ross

Rookies 35 def Gibson 21

Best players - Mary Bertola Bronte Tyrrell-Starcevich Taylor Blackham Taylor Hoycard

Surfers 41 def Mallee 36 

Best players - Alysha Castelli Renae Poot Cara Gurney Sophie Hawke

Division 2 

Gibson 51 def United 45

Good contested game with Gibson making the most of the turnovers.

Best players - Lauren Stokes Kayla Biddulph Kirby Smith Chantal Tink

Mallee 47 def Newtown 2  39

Best players - Karina West Brooke Goddard Marne De Beer Barb Devine

Surfers 53 def Rookies 29

Tough competitive game. Surfers attackers proved to be the difference

Best players - Bronwyn Brennan Sophie Wilsher Georgia Gregory Willow Spicer

Division 3 

Newtown 5 33 def Rookies 27

Best players - Hailee Schmidt Kara Auricht Barb Devine Claudia Hodges

Newtown 4 V United 3

No scores recorded

Strong start by both teams. United took the lead s their defence got a lot stronger

Best players Anna Baxter Lucy Gardener Shannon Jones Kate Ainsworth

Gibson 4 41 def Surfers 3 32

Best players Ashleigh Rooney Anna Hallam Jodie Ensor Tia Cox

Gibson 3 37 def TDS 32 

Best players - Casey Shearer Jordan Major Sarah Walsh Nicole Warner

Division 4

Mallee V Gibson 

No scores recorded

Great fast paced match. Score did not reflect how even it was

Best Players - Zowie Fiegert Kylie Dix Tegan Bridges Amy Hindmarsh

Newtown 6 V Surfers 

No score recorded

Good game from two evenly matched teams.

Best players - Chantelle Hoffricter Samara Allen Madi Lay Tiffany Millward

Rookies V United 

No scores recorded

Best players - Michaela Pearce Katrina Mcaleese Shannon Corry Hannah Turner

Good defence created plenty of turnovers.

Division 5 

Surfers 46 def Newtown 14

Surfers defines won them the game

Best players - Rosie Dempster Jaimi Lee Henderson Alannah Jones Sarah Hogg

ENA Stars V United

No score recorded

Best players - Leshaye Pindan Cian Wicker Ashleigh Baxter Zianna Gordon

Junior results – July 29

JUNIOR 1

Ripcurl def TDS2 (35-15). Best: Maddison Garraway (TDS), Rani Hotker (TDS), Grace Hawkey (R), Summer Newton (R). Great footwork, besides the horrible weather. It was a great game by both teams regardless of the score.

Billabong def Quicksilver (26-15). Best – Kalira Docherty (Q), Casey Shearer (Q), Holly Bishop (Q) and Rachelle Jones (Q). Good game played by both teams, Billabong’s defence was too strong.

Rusty def Hurley (34-25). Best: Paige Scolaro (H), Ella Wakeham (H), Gabrielle Botha (R) and Tania Kingi (R). Horrible conditions. Hurley came back in the end but Rusty’s performance was adjusted to the weather.

JUNIOR 2

Rubies def Pearls (30-15). Best: Jessica Lloyd (R), Brydee Gordon (R), Gabriella Botha (P), Lily Piggott (P). Good game girls. Love the positivity.

Sapphires def Topaz (26-19). Best: Livinia Florrison (S), Mikayla Brennand (S), Harriet Wildberger (T) and Rani Hotker (T). Even play all over court. Both teams have improved a great deal. Great skill for a wet game.

TDS3 def Diamonds  (49-9). Best: Bella Walter (TDS3), Ruby Luxton (TDS3), Anouska Graham (D), Zaleema Bourne (D). Wet game, pleasing to watch.

Emeralds def Opals (28-10). No match report given.

JUNIOR 3

Swifts vs Thunderbirds. Best: Jorja Montgomerie (S) and Devon Fontanella (T). No match report given.

Giants vs Firebirds. Best: Jody Greatz (F) and Rosie Stockdale (G). Good, close contest despite the poor conditions. Some great goals from both sides.

Fever vs Lightning. Best: Summer Davis (F) and Ivy Martin (L). Wet and windy conditions causing a bit of stepping but a great game to watch.

JUNIOR 4

Rookies vs Gibson. Best: Sharni Martin (R) and Tallara Franzone (G). A great even game despite the wet weather.

Mallee vs Newtown. Best: Skye Reichstein and Taylor Gray (M) and Mikayla Hillbrick and Ava Neill (N). Great game in wet and cold conditions. Newtown came out on top.

Junior results – July 29

JUNIOR 1

TDS2 def Hurley (26-14). Best: Montanna Marshall (TDS),Monisha Nadison (TDS), Jerri Gaebler (H), Annika Stone (H). Bad weather conditions made it a low scoring game.

Quiksilver def Ripcurl (23-21). Best: Kate Shearer (Q), Kelsey Palmer (Q), K-Leigh Tion (R) and Regan Perks (R). Great game by both teams in very windy conditions.

Mambo def Billabong (29-18). Best: Jordan Major (M), Willow Spicer (M), Zowie Fiegert (B) and Casey Shearer (B). Even first quarter. Mambo got the run on. Consistent goals.

JUNIOR 2

Emeralds def Topaz (20-13). Best: Mary (E), Caitlin Brown (E), Harriet (T) and Kaitlyn (T). Great game despite the conditions.

Sapphires def Pearls (34-32). Best: Anna Tobin (S), Mikayla Brennand (S), Gabriella Botha (P) & Eleisha-Ray Adams (P). Good, clean game from both teams.

Rubies def Diamonds (27-10). Best: Jess Lloyd (R), Cheylan Ensor (R), Persayhezz Graham (D), Charlize Ratima (D). Challenging conditions but the girls all played well.

TDS3 def Opals (33-4). Best: Brianna Timms (TDS), Bella Walter (TDS), Islay Reichstein (O) & Montanna Marshall (O). Good, clean game. Watch the feet.

JUNIOR 3

Lightning v Swifts. Best: Elosie Willsher (L) and Mia Walter (S). A hard fought game in terrible weather.

Fever v Giants. Best: Lotte Andrew (F) and Teliah Timms (G). Well played in very wild conditions. Excellent goal shooters on Fevers side saw them take the lead.

Firebirds v Thunderbirds. Best: Madeline Fox (F) and Zaryyah Smith and Sienna Jamieson (T). A great game in terrible conditions.

JUNIOR 4

Gibson v Mallee. Best: Justine Ramsell (G) and Chloe Maganotti (M). Fantastic effort considering the weather. Skills have improved a lot over the season.

Rookies v Surfers. Best: Chelsea White and Tinka Spicer (R) and Freya Fletcher (S). Great skills by both teams. Improving every week.